Úvodní strana

 

 

 

 

Doporučujeme:
Chalupa v Jizerských horách

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tipy na výlety

Zajímavosti v okolí

V okolí se nachází řada zajímavých míst a to především v přilehlém Českém ráji.

Hrady a zámky

Frydštejn  - vzdálenost od chalupy  8km, 2km od Malé Skály a 7km od Turnova.

frydstejn.jpg (76116 bytes) Zřícenina hradu Frydštejn ze 14. stol., z nihož se zachovala především velká věž, je dominantou Maloskalska. Z vnitřního hradu se dále zachovaly zbytky zdí a místností vytesaných ve skále.

Otevřeno: od květena do září, úterý až neděle 10.00 - 17.00, v ř íjenu v sobotu a v  neděli ( 10.00 - 17.00)
Více informací zde

Rotštejn  - vzdálenost od chalupy 4km a 3km od Turnova.

rotstejn.jpg (67728 bytes) Zřícenina skalního hradu založeného koncem 13. století v jižní části Klokočských skal,byl opuštěn v 15 století. Dochovalo se torzo zděného paláce, v horní části hradu relikt černé kuchyně a studna. O patro výše zbytky obytných místností. Při patě skal jsou pozůstatky z období třicetileté války.

Otevřeno: květen - září 10.00 - 17.00.
Více informací zde

Hrubý Rohozec - vzdálenost od chalupy 15km a 1km od Turnova

Hrubý Rohozec u Turnova - Český ráj

Zámek se nachází na skále nad řekou Jizerou. Uvnitř je 30 bohatě zdobených místrností, které jsou dostupné po 3 návštěvnických trasách. Zajímavý je také přilehlý anglický park s umělou jeskyní a výhledem na řeku Jizeru.
Otevřeno: duben - říjen 10.00 - 16.00
Více informací zde

 

 Zámek Sychrov -  se nachází u dálnice spojující  Turnov a Liberec, 20km od chalupy.

sychrov.jpg (98246 bytes) Barokní zámek byl postaven v l. 1690 - 1693 rytířem Lamote z Frintroppu na místě gotické tvrze. V minulém století byl přestavěn a rozšířen v romantické novogotice. Přístupné jsou autentické neogotické interiéry s výzdobou od českých umělců a expozicí cenné sbírky francouzského portrétního malířství, keramiky a rohanské galerie. Zámek obklopuje nádherný park s exotickými dřevinami.
Otevřeno: od ledna do března a v listopadu a prosinci od  10.00 do 14.00 -  v dubnu, v září a říjnu  od 9.00 do 15.30 - od května do srpna od 9.00 do 16.30. Otevřeno každý den kromě pondělí.
Více informací zde

Hrubá Skála - vzdálenost od chalupy 15 km a 5km od Turnova směrem na Jičín.

hruba-skala.jpg (84894 bytes) Renesanční zámek byl vystavěn na pískovcových skalách na místě hradu ze 14. stol.  Dnes je toto misto velkým rekreačním střediskem. Západní prostranství před zámkem uzavírá novogotický kostel sv. Josefa. Veřejnosti je umožněn vstup na nádvoří i na věž s výhledem na Hruboskalsko, Trosky a Kozákov. V blízkosti je hrad Valdštejn, a dobře známé  Skalní město.
Otevřeno: od března do října každý den od 8.00 do 15.00
Více informací zde

Valdštejn - vzdálenost od chalupy 12 km a 3km od Turnova směrem na Jíčín.

valdstejn1.jpg (104861 bytes) valdstejn2.jpg (104721 bytes) Leží v západním okraji hruboskalského skalního města. Výjimečnou hodnotu má kamenný most s barokními sochami a kaple sv. Jana Nepomuckého. Na hradě Valdštejnu se konají pravidelné kulturní akce (koncerty, šermířská vystoupení, pouť, divadelní představení atd).
Více informací zde

Kost - vzdálenost od chalupy 25 km.

kost.jpg (39308 bytes) Hrad byl založen ve 14.století, a patří mezi nejzachovalejší gotické hrady v České republice.Hlavní časti hradu jsou Bibrštějnský palác a černá kuchyně, Lobkovické budovy u vchodu, Vartemberský palác, Šelemberský palác a věžový palác je zde expozice středověkých zbraní a vojenské muzeum. Hrad Kost je v současnosti majetkem rodiny Kinských.
Otevřeno: od dubna do října soboty a neděle 9.00 - 11.30, 13.00 - 15.30 - od května do června každý den kromě pondělí  8.00 - 11.30, 13.00 - 16.30 - v červenci a v srpnu  úterý až neděle 9.00 - 18.00 - v září od úterý do neděle  9.00 - 11.30, 13 - 16.30
Více informací zde

Trosky - vzdálenost od chalupy 20km.

Hrad Trosky poblíž rybníků Nebák, Věžák, Vidlák

Zřícenina gotického hradu ze 14.století se stala jednou ze symbolů Českého ráje. Při prohlídce lze vystoupat na menší věž (Baba) a pod větší věž (Pana), odkud je nezapomenutelný výhled po okolí.
Otevřeno: duben - září každý den kromě pondělí od 8.30 - 17.30.
Více informací zde.

Zřícenína hradu Trosky

 

Skály a jeskyně

Suché skály - vzdálenost od chalupy 5km. 

suche.skaly.jpg (113966 bytes)

Dříve Kantorovy varhany, též nazývané českými Dolomity. Národní přírodní památka  ležící 1,5 km od Malé Skály. Jde o krajinářsky velmi atraktivní pískovcový hřeben. Protilehlá část skal se nazývá Vranovský hřeben, oba řebeny jsou rozděleny řekou Jizerou v obci Malá Skála.Vyhlídka Zahrádka je 55 metrů přímo nad hladinou řeky Jizery. Skalním hřebenem prostupuje značená cesta směrem na Frýdštejn.

Klokočské skály  - vzdálenost od chalupy 4km.

klokocske-skaly.jpg (10783 bytes) Klokočské skály u Turnova a hradu Rotštejn Přírodní rezervace, pískovcové skály se strmím skalním čelem nad obcí Klokočí. Skalní stěna je asi 1600 m dlouhá, místy rozčleněná do skalních věží a rozsedlin. Ze skalní stěny jsou krásné rozhledy na část Českého ráje. Ve vlastní skalní stěně vzniklo velké množství jeskynních dutin. Nejznámijší je jeskyně Postojná.Ve východní č ásti Klokočských skal je zřícenina hradu Rotštejn.
pohled-ze-zdenciny-skaly.jpg (25658 bytes)

Skalní bludiště Chléviště - Kalich - vzdálenost od chalupy 5km.

Kalich-Besedické skály, výhled na Suché skály Chléviště-Kalich, výhled na Malou Skálu, Vranovský hřeben, Kopaninu, Bezděz

Skalní bludiště Kalich (také Besedické skály) se nachází u obce Besedice, poblíž Malé Skály. Bludiště bylo po Bílé hoře útočištěm pronásledovaných nekatolíků a jako připomínka je zde vytesán kalich z roku 1634. Je zde unikátní výhled na Malou Skálu, Suché skály, Vranosvský hřeben, Ještěd, Bezděz, Kopaninu a Drábské světničky.
Skalní útvar je volně přístupný po celý rok po turistických značkách. Lze zaparkovat v obci Besedice jen několik set metrů od začátku labyrintu.

 

Skalní město - vzdálenost od chalupy 15km.

Nachází se v Českém ráji mezi zříceninami hradu Valdštejn a zámkem Hrubá skála. Několik set skalních útvarů tvoří jednotlivá seskupení s různou hustotou tvarů. Tato oblast je rájem pro horolezce. Vynikající pohledy na skalní město poskytují vyhlídky od Zlaté stezky České ráje.

Celé oblast Skalního mista je celoročně volně přístupná.

Bozkovské jeskyně - vzdálenost od chalupy 15km.

bozkovske-jeskyne.jpg (71235 bytes) Dolomitové jeskyně poblíž Bozkova u Semil jsou zajímavé  především díky největšímu podzemnímu jezeru v Čechách a výzdobě stěn a stropů. Jeskyni tvoří labyrint podzemních chodeb. Jejich charakteristickou a ve zpřístupněných částech ojedinělou výzdobou jsou křemenné ř ímsy a lišty, vystupující ze stěn a stropů a podzemní jezírka s průzračnou modrozelenou vodou. Krápníkovou výzdobu  tvoří vedle klasických útvarů i zajímavé excentrické krápníčky.

Více informací zde

Riegrova stezka - vzdálenost od chalupy 9km.

Riegrova stezka -

Stezka dlouhá 4km se nachází mezi obcí Podspálov a městem Semily. Největší zajímavostí je 77m dlouhá vysutá lávka 6m nad řekou Jizerou, dále jsou zde 4 do sklály vytesané tunely. Zajímavá je také návštěva vodní elektrárny Spálov, která leží u začátku trasy a je přístupná pro návštěvníky v letních měsících.
Riegrova stezka je volně přístupná po celý rok pro pěší.
Více informací naleznete zde. Video ČT1 zde.

 

Rozhledny

Kozákov - vzdálenost od chalupy 4km. Votrubcův lom 8km.

Rozhledna na hoře Kozákov Rozhledna na hoře Kozákov (744m.n.m.) je 24metrů vysoká. Nabízí výhled jak na celý Český ráj, tak na Krkonoše, Jizerské hory, České středohoří a nejvyšší budovy v Praze. Otevřena duben až listopad od 10:00 - 17:00. Vstupné 20Kč.
Na jižním úpatí hory Kozákov leží Votrubcův lom s muzem polodrahokamů. Za poplatek 20kč si lze půjčit kladívko a pokusit se vydolovat vlastní drahé kameny, vybroušení stojí 30Kč. Vstuplné do muzea je 60Kč dospělí a 30Kč děti. Otevřeno: duben - říjen od 10:00 - 17:00. Pozice na mapě.
Votrubcův lom Kozákov

 

Kopanina - vzdálenost od chalupy 15km, od hradu Frydštejn 2.5km.

Rozhledna Kopanina s výhledem na Malou Skálu, Kozákov, Turnov, Sedmihorky a Kozákov Rozhledna Kopanina měřící 18m leží na stejnojmeném vrcholu, je lechce dostupná z Malé Skály po turistické značce 4km. Ideální je spojit návštěvu se zříceninami hradů Vranov (Pantheon) a Frýdštejn, které jsou na trase. Je zde idilický výhled na údolý řeky Jizery, horu Kozákov, vrchol Ještědu, Bezděz, Skalní město s hradem Valdštejn a Hrubou Skálou. Při dobrém počasí je vidět velká část Českého ráje na jedné straně a na druhé pohoří Jizerských hor a Krkonoš.
Více informací naleznete zde.
 

Hlavatice - vzdálenost od chalupy 15km, od Turnova 2km a od hradu Valdštejn 3km.

Rozhledna Hlavatice - Turnov,  český ráj

Rozhledna Hlavatice se nachází na osamělé pískovcové skále na západním okraji Hruboskalského skalního města. Přístup je po pohodlném točítém železném schodišti. Z vrcholu je hezký výhled na město Turnov, Kozákovský hřeben, Maloskalsko, řeku Jizeru, Ralsko a hrad Bezděz.
Pozice na mapě.

Rozhledna Hlavatice u Turnova hradu Valdštejn a Skalního města

Rozhledna U borovice - vzdálenost o chalupy 20km.

Rozhledna U borovice - Semily s rozhledem na Český ráj, Jizerské hory a Krkonoše

Rozhledna U borovice se nachází 10km od Semil a je otevřena celoročně o víkendech v době letních prázdnin každý den. Z věže měřící 18metrů je výhled na Český ráj, Jizerské hory a Krkonoše. Lze si domluvit individuální návštěvu mimo otevírací dobu.
Více informací naleznete zde.

 

 

Zajímavé stavby a muzea

Malá Skála  - vzdálenost od chalupy 5km.

Kaple sv. Vavřince je romantická kaplička pochází z konce 19. stol. V kapli je možné vidět Křížovou cestu maloskalského rodáka akademického malíře Josefa Jíry a uměleckou kachli sv. Vavřince od akademického sochaře Mojmíra Preclíka.
Více informací zde
bouckuv-statek.jpg (67094 bytes) Boučkův statek je roubená patrová stavba s vysokou členitou lomenicí postavená 1813 na Malé Skále.  Je zde také umístěna stálá expozice o historii Maloskalska a galerie výtvarných děl. V přízemí se nachází stylová "Boučkova hospoda". Celý areál doplňuje výměnek a stodola.
Otevřeno: květen - září od 11:00 do 17:00 (úterý - pátek), v sobotu a v neděle od10:00 do 18:00.
Více informací zde

Železný Brod  - vzdálenost od chalupy 5km.

Sklářská škola druhá nejstarší škola tohoto druhu v České republice. V době školních prázdnin je zde expozice prací studentu a učitelů pod názvem Letní výstava skla.

Otevřeno: v červenci a v srpnu od 9:00 do 17:00
Více informací zde

zelezny-brod.jpg (52074 bytes)

Muzeum na Bělišti se svojí národopisnou expozicí je největší roubenou stavbou v Železném Brodě. Nachází se v památkové rezervaci lidového umění Na Trávníkách, kde je soubor roubených domů.

Otevřeno: duben, říjen - sobota a neděle, od května do září - úterý až pátek 8:30 - 12:00, 13:00 - 16:00.
Více informací zde

Trávníky-roubenka v Železném Brodě - Český ráj Trávníky - roubený dům v Železném Brodě u řeky Jizery

Trávníky jsou pámátkovou zónou lidové architektury. Poznávací okruh vede kolem roubených a poloroubených staveb, dále je možné obdivovat pískovcové kašny. Celoročně volné přístupná oblast.

Více informací naleznete zde.

Semily - vzdálenost od chalpupy 12km.

Muzeum a Pojizerská galerie v Semilech Muzeum a Pojizerská galerie se nachází v rodném domě Ivana Olbrachta.
Nabízí dvě stále expozice a to Osobnosti Semilska (František Rieger, Ivan Olbracht, Antal Stašek) a Nezapomenutelná minulost s ukázkou lidové kultury a řemeslné výroby. Součásti muzea je i malý skanzen roubaných domů, který se nachází nedaleko centra.
Otevřeno: celoročně PO - NE od 9:00 do 17:00
Kostel sv.Petra a Pavla v Semilech Novorománský kostel Satého Petra a Pavla je dominantou města, který nahradil původní dřevěný kostel v roce 1911. Za návštěvu stojí nejenom samotná stavba, ale i několik pískovcových soch v jeho blízkosti.

Jablonec nad Nisou - vzdálenost od chalupy 20km.

Jablonec nad Nisou a Jizerské hory.

Město se náchází v oblasti Jizerských hor. Orientace je zde jednoduchá, protože centrum tvoří tři nad sebou položené náměstí. Nedaleko centra se nachází přehrada, která je technickou památkou. V letních měsících je otevřena pláž s volejbalovými kurty a bufetem.
Rozhledna Petřín nabízí výhled na město a část Jizerských hor z výšky 20metrů. Za návštěvu stojí také Petřínské arboretum, které leží 100metrů od rozhledny.
Poblíž centra je několik kostelů, histrorických domů, které stojí za návštěvu. Proslulé je také místní divadlo.

Muzeum Jablonec nad Nisou a okolí s Jizerskými horami

Muzeum - Jablonec je především město s dlouhou sklářskou a bižuterní historií. Ve městě a jeho okolí sídlí 120 firem zabívající se touto výrobou. Muzeum shromažďuje především sbírku hodnotných sklářských, bižuterních a mincovních výrobků z blízkého okolí. Stálé expozice je možné navštívit celoročně.
Otevřeno: úterý - neděle 9:00-17:00
Více informací zde.

   

 

 
Doporučujeme:
Chalupa v Jizerských horách

 

Hlavní stránka  Ceník a obsazenost  Fotogalerie  Vybavenost objektu

Letní aktivity  Zimní aktivity